בריטניה: עדכון חוק זכויות היוצרים – צריבה של דיסקים לשימוש אישי אינה מהווה הפרה של זכות יוצרים

המשרד לקניין רוחני בבריטניה (Intellectual Property Office) פרסם ב-28.3.2014, מדריך לעדכון הצרכנים בקשר עם השינוי הקרוב של חוק זכויות יוצרים, שמטרתו להכשיר העתקה לשימוש אישי של תכני מוסיקה, סרטים, תמונות, ספרים אלקטרוניים ועוד, בין היתר, באמצעות CD ו-DVD ללא קבלת הסכמתו של בעל זכות היוצרים. השינויים ייכנסו לתוקפם בחודש יולי 2014.

בדומה לדין בישראל, הדין הקיים בבריטניה קובע כי יצירת העתקי גיבוי של תכני מוסיקה, סרטים, תמונות, ספרים אלקטרוניים וכד', על ידי צרכנים אסורה, למעט לאחר קבלת הסכמתו של בעל זכות היוצרים לכך. כל פעולה אחרת מהווה הפרה של זכות יוצרים ואיננה חוקית. לאחר הבנה כי המציאות הדיגיטלית מחייבת היערכות מחודשת לחקיקה הקיימת בנושא, נאלצה ממשלת לבצע תיקון לחוק זכויות היוצרים המתאים למציאות זו. כתוצאה מכך, יצא לדרך השינוי האמור החל מחודש יולי, 2014, לפיו אנשים יהיו רשאים ליצור עותקים של תקליטורי DVD ו-CD של התכנים שבבעלותם ללא קבלת אישורו של בעל זכות היוצרים.

על כך נכתב במדריך:

"The law on these exceptions is changing in a number of small but important ways, to make our copyright system better suited to the digital age. These changes will affect how you can use content like books, music, films and photographs. "

בנוסף, במסגרת השינויים הצפויים במסגרת התיקון לחוק, ניתן יהיה לאחסן עותקים של מוסיקה, סרטים, ספרים אלקטרוניים וכד' באמצעות שירות אחסון פרטי בענן או להכין עותקים אישיים עבור כל מכשיר שבבעלות המשתמש (כגון: smartphones, tablets, eReaders, MP3players ומחשבים), לשימוש עצמי בלבד, מבלי שאחסון או הכנת עותקים אלה יהוו הפרה של החוק.

על כך נכתב במדריך:

" You will be permitted to make personal copies to any device that you own, or a personal online storage medium, such as a private cloud. However, it will be illegal to give other people access to the copies you have made, including, for example, by allowing a friend to access your personal cloud storage".

מלבד זכויות ההעתקה והאחסון החדשות, התיקונים הקרובים ירחיבו את זכויות "השימוש ההוגן" בתכנים, כך שניתן יהיה להשתמש בתכנים לצורך "שימוש הוגן" (מחקר, ביקורת, סקירה, דיווח עיתונאי, הוראה ובחינה על ידי מוסד חינוכי) ובאופן סביר, ללא הצורך בקבלת הסכמתו של בעל הזכויות לכך.

השינוי האמור הינו מבורך ואף מחויב המציאות. כעת נותר לראות כיצד צעד זה ישפיע על חברות התקליטים, המו"לים, האמנים וכד' ומתי שאר מדינות אירופה, ארה"ב וישראל יעדכנו את חוקי זכויות היוצרים שלהן, בהתאם.

לקריאת המדריך המלא: http://www.ipo.gov.uk/copyright-guidance-consumers.pdf

לקבלת יעוץ וליווי משפטי בנושא, ניתן ליצור קשר עם משרדנו בטלפון: 077-7008072, בנייד: 054-6707072 או בדוא"ל jcatran.law@gmail.com