זכויות יוצרים: בית המשפט העליון בארה"ב קבע כי AEREO מפירה זכויות יוצרים

הפרשה שהסעירה את עולם שידורי התוכן הגיעה לסיומה. בית המשפט העליון פסק (ביום 25.6.2014) כי שירות הסטרימינג של חברת Aereo, המאפשר צפיה בשידוריהן של רשתות הטלויזיה (ABC, CBS, NBC, דיסני, WNET, ובעלי זכויות נוספים) דרך רשת האינטרנט באמצעות "חוות אנטנות" שברשותה, מהווה הפרה של זכויות יוצרים. עקב החלטה זו החליטה החברה לשעות את שידוריה.

חברת Aereo סיפקה למנויה שירות שידורים באמצעות האינטרנט תמורת דמי מנוי חודשיים. Aereo הקליטה את התכנים מן האוויר, באמצעות "חוות אנטנות" שברשותה, ללא קבלת אישור מבעלי הזכויות בהם. כאשר מנוי היה מעוניין לצפות או להקליט תכנית מסוימת (היינו, כאשר המנוי לחץ "צפה" או "הקלט" בשלט הטלוויזיה) נשלחת הוראה לשרת בחוות האנטנות, אשר בעקבותיה הוקצתה למנוי מעין "אנטנה אישית" המכוונת לתדר של הערוץ בו משודרת התכנית. המידע שנקלט מן האנטנה אוחסן בספריית קבצים אישית המוקצית למנוי על גבי השרת של Aereo ואז הוזרמה (streaming), עם השהיה של מספר שניות, באמצעות האינטרנט לבית המנוי.

טענתה העיקרית של החברה היתה כי אין בפעילותה להוות הפרה של זכויות היוצרים בשידור, משום שהקלטה של עותק ספציפי, הניתנת לצפייה רק על ידי הלקוח שהקליט אותה, אינה יכולה להיחשב כהעברה או הצגה "לציבור" מאחר והקהל הפוטנציאלי של אותה הקלטה הוא אך רק המנוי שביצע אותה והיא אינה זמינה "לציבור". טענה זו התקבלה על ידי בתי המשפט הפדרליים בערכאות נמוכות יותר.

נזכיר, כי בשאלות של הפרת זכויות יוצרים בשידור, העברה או הצגה של תכנים קיימת חשיבות להראות כי השידור/העברה/הצגה המפרים נעשו לציבור מסוים, שאם לא כן מדובר בשימוש אישי שלרוב אינו מהווה הפרה (כגון יצירת עותק לשימוש אישי באמצעות מכשיר וידאו ביתי).

לדעת בית המשפט העליון, שידור זה מהווה שידור "פומבי" ובכפוף לחוק זכויות יוצרים האמריקאי, מחייב את Aereo ברישיון ובתשלום הנדרש עבורו לרשתות הטלוויזיה.

בכך מסיים בית המשפט העליון את הפרשה, וכתוצאה מכך, השעתה החברה ביום ה-28.6.2014 את פעילותה, לעת עתה (מקור: הניו יורק טיימס).

לעיון בפסק הדין המלא: http://www.supremecourt.gov/opinions/13pdf/13-461_l537.pdf.